Forum www.timberships.fora.pl Strona Główna www.timberships.fora.pl
Forum autorskie plus dyskusyjne na temat konstrukcji, wyposażenia oraz historii statków i okrętów drewnianych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Granaty na lądzie i morzu
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.timberships.fora.pl Strona Główna -> Okręty wiosłowe, żaglowe i parowo-żaglowe / Artykuły tematyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Killick




Dołączył: 26 Lip 2010
Posty: 18
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Nie 14:08, 20 Cze 2021    Temat postu:

Pozwalam sobie odkopać ten temat ponieważ zaintrygowało mnie zdanie w wydanej przez wydawnictwo Napoleon V biografii de Ruytera "Michiel de Ruyter, najwybitniejszy holenderski admirał" (Peter Johannes Blok, tłumaczył Paweł Litwinienko), odnoszące się do sytuacji z 1653 roku, cyt:

"De Ruyter wyposażył swoje okręty w nowy typ dział, mogący miotać rakiety".

Autor tematu nie rozwinął. Podejrzewam, że ma to jakiś związek z granatami, ale jakiż to miałby być nowy typ dział? Czy coś się holenderskiemu historykowi 100 lat temu pomieszało? Smile


Ostatnio zmieniony przez Killick dnia Nie 14:10, 20 Cze 2021, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kgerlach
Administrator



Dołączył: 20 Lip 2010
Posty: 6202
Przeczytał: 2 tematy


PostWysłany: Nie 20:09, 20 Cze 2021    Temat postu:

Siak czy owak rzecz polega na nieporozumieniu, jednak nie znając oryginału (ani źródła do tego twierdzenia) nie mogę podać absolutnie pewnego wytłumaczenia. Nie mam też polskiego wydania, więc nie wiem, co tam wypisano na stronie tytułowej lub we wstępie, ale osoba tłumacza plus forma imienia "Peter" podpowiadają mi, że tłumaczenie nastąpiło z wersji angielskiej, a nie holenderskiej. Dzięki temu mamy już trzy potencjalne źródła przeinaczeń: autor (dla Holendrów Petrus), tłumacz z holenderskiego na angielski, tłumacz z angielskiego na polski.
Jak napisałem, pierwszego (najważniejszego) ogniwa nie znam, natomiast odpowiedni tekst angielski brzmi: "De Ruyter was installing a new form of gun that could fire rockets".
Wszyscy wiemy, że w osobliwym języku angielskim (czy może jeszcze bardziej amerykańskim) "gun" to działo kalibru 46 cm i długości ponad 21 m z "Yamato", ckm, dubeltówka, colt, pistolet i coś, co można schować w dłoni, a wśród nich także PISTOLET SYGNALIZACYJNY. Rakiety bojowe nie były stosowane w Europie przed przełomem XVIII i XIX w., ale rakiety sygnalizacyjne - znane w Chinach setki lat wcześniej - jak najbardziej. Jest więc niemożliwe, aby Ruyter instalował na okrętach "działa strzelające rakietami [bojowymi]", ale całkiem prawdopodobne, że nalegał na wyposażenia jednostek (wszyscy dowódcy na morzu mieli wielkie problemy z przekazywaniem swoich rozkazów na duże odległości) w jakiegoś rodzaju wyrzutnie rakiet sygnalizacyjnych. Źródło, z którego czerpał pan Blok, MOGŁO pisać o czymś takim.


Ostatnio zmieniony przez kgerlach dnia Wto 20:30, 22 Cze 2021, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kgerlach
Administrator



Dołączył: 20 Lip 2010
Posty: 6202
Przeczytał: 2 tematy


PostWysłany: Pon 20:36, 28 Cze 2021    Temat postu:

Tak jak przypuszczałem, dotarcie do holenderskiego oryginału wyjaśniło wszystko. W większości potwierdziła się moja hipoteza, ale nie w stu procentach. Ponieważ rzecz nie miała związku z granatami, a jest tylko ciekawostką (chociaż może być traktowana też jako ostrzeżenie przed wielokrotnymi tłumaczeniami), zamieszczam rozwiązanie kwestii w dziale "Pytania, odpowiedzi, polemiki" pod dość przewrotnym tytułem "Działo rakietowe Ruytera".
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.timberships.fora.pl Strona Główna -> Okręty wiosłowe, żaglowe i parowo-żaglowe / Artykuły tematyczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin