Forum www.timberships.fora.pl Strona Główna www.timberships.fora.pl
Forum autorskie plus dyskusyjne na temat konstrukcji, wyposażenia oraz historii statków i okrętów drewnianych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Szrotownice i pedrero

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.timberships.fora.pl Strona Główna -> Okręty wiosłowe, żaglowe i parowo-żaglowe / Artykuły tematyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Telesfor




Dołączył: 07 Sie 2020
Posty: 24
Przeczytał: 3 tematy


PostWysłany: Nie 21:46, 14 Sty 2024    Temat postu: Szrotownice i pedrero

Mam pytanie bo te o szrotownice bo te często pojawiają się w arsenałach twierdz Najjaśniejszej w XVII wieku to typ działa jest tożsamy z hiszpańskim pedrero? W inwentarzu Lachowicz są dwie 18f szrotownice - krótkie 2.5 łokciowe (ok 1500 mm) (lata 60-te XVII w). Czyli tak jak pedrero krótka armata o dużym kalibrze. Z nazwy (szrotownica) wnoszę że zapewne była używana do "eliminacji siły żywej: za pomocą kartaczy czy po prostu wszelakiego złomu którym można było zrobić krzywdę. Czy się mylę? Czy może pedrero i szrotownice to były inne kategorię dział? Serdecznie pozdrawiam i proszę o wyjaśnienie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kgerlach
Administrator



Dołączył: 20 Lip 2010
Posty: 6211
Przeczytał: 3 tematy


PostWysłany: Nie 23:34, 14 Sty 2024    Temat postu:

Mogło się zdarzyć w szczególnym przypadku, że obie nazwy odnosiły się do jednego działa, ale zasadniczo chodziło o zwrócenie uwagi na dwie zupełnie różne kwestie.
Szrotownice albo śrutownice, to faktycznie armaty wyspecjalizowane w strzelaniu „szrotem”, czyli wszelkim złomem, ale też kulkami i małymi kamieniami, a czasem pociskami zapalającymi. Oczywiście taką amunicję można było włożyć i do „klasycznego” działa, ale już w drugą stronę (czyli żeliwne kule do szrotownicy) – niekoniecznie. Szrotownice miały cienkie ścianki lufy w stosunku do kalibru i korzystały ze zmniejszonych ładunków miotających. Nie nadawały się więc dobrze do prowadzenia ognia pełnymi kulami.
Natomiast „pedrero” to jedna z wielu nazw działa kamiennego. Zwraca uwagę na szczególne przystosowanie do strzelania pełnymi kulami z kamienia, czyli około 3-krotnie lżejszymi niż żeliwne tej samej średnicy. Na dodatek mniej wytrzymałymi. Najczęściej to przystosowanie polegało na użyciu podkalibrowej komory prochowej – mieszczącej mały, bezpieczny dla kamiennej kuli ładunek miotający – oraz dużej średnicy lufy (o stosunkowo cienkich ściankach), aby taka lekka kula jednak coś tam ważyła i była skuteczna.
Jak widać, chociaż chodziło o inny cel – przystosowanie do odmiennej amunicji – pewne cechy wspólne w tych dwóch typach dział występowały.
Pozdrawiam, Krzysztof Gerlach
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Telesfor




Dołączył: 07 Sie 2020
Posty: 24
Przeczytał: 3 tematy


PostWysłany: Sob 0:32, 20 Sty 2024    Temat postu:

dziękuje
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.timberships.fora.pl Strona Główna -> Okręty wiosłowe, żaglowe i parowo-żaglowe / Artykuły tematyczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin